Mitrovits Miklós: A remény hónapjai
Hogy miért ajánlunk itt egy tudományos szakmunkát a lengyel Szolidaritásról? Azért, mert Mitrovits Miklós kötete az egyik utolsó eposzi küzdelmet dolgozza fel a közelmúltból. Tulajdonképpen tiszta harc volt ez,...
...amelyben két világosan elkülöníthető erő háborúzott egymással: a jók, a köztársaságpártiak, a sötét erő és a birodalmi csapatok ellen (akinek erőltetett a párhuzam, olvassa csak el a Leonyid Iljics és Wojciech telefonbeszélgetését a 261. oldalon, egyből be fog ugrani Darth Vader és Piett admirális). A valóság persze mindig bonyolultabb, és nyilván akkor sem volt minden fekete-fehér, utána meg végképp összekuszálódott, de akkor is tény, hogy olyan dolgok történtek akkoriban, amiből legendákat és popkultúrát lehetett gyártani.
A remény hónapjai... éppen a mítoszokat és a nagy, homályos problémákat akarja tisztázni, amikor, az eddigi kutatásokat szintetizálva, széles geopolitikai és gazdasági kontextusba helyezve, szovjet levéltári kutakodással felturbózva, a kulcskérdésekre keresi a választ: hogyan nyerhetett a Szolidaritás, mi volt a szovjetek szerepe, és hogy valóban az intervenciót akarta elkerülni a sötét hadúr, amikor saját országát rakta tele tankokkal?
A válaszok ott vannak a könyvben, mégpedig alaposan, pontosan és jól szerkesztve. Minden benne van, amit tudni akarsz, és amit tudni lehet.
Napvilág, 3600 HUF
2010.08.26
Forrás: EST.hu
Hozzászólások